Premiärhalvan 2023 - 2.00 timmar

Det är bra om du har viss löpträningsbakgrund för att hänga med mot 2 timmars målet på adidas Premiärhalvan lördagen 22 april 2023.

14 veckor har vi på oss och då är det bra att redan vi programstart ha lite löpning i kroppen, men om du har bra konditionsgrund kan du säkert klara programmet bra även utan löpvana.
Programmets träningsfarter utgår från tidsmålet på 2 timmar på halvmaraton.

Grundfart på lugn distanslöpning är 6.00-6.10 minuter per km. För att kunna följa dessa farter utan att det blir för tufft ska du redan vid programstart klar milen på runt 55-57 minuter. Givetvis kan du följa programmet även om ditt tidsmål inte riktigt är 2.00, genom att justera farterna efter ditt tidsmål och efter din löparprofil. Lite långsammare generellt om ditt mål t.ex. är 2.05.

Träningsprogrammet är uppbyggt kring 3-4 löppass i veckan, och det är bra om du kan få in 3 pass löpning per vecka. Har du mycket egen träning utöver programmet kan det vara bra att plocka bort något löp-pass per vecka, men följa programmets 2 nyckelpass per vecka som är ett fartpass på tisdagar och ett långpass på helgen.
Det är viktigt att du anpassar programmet efter hur just du känner dig och lättar upp veckor om det behövs.

Stort lycka till önskar coacherna Anders Szalkai & Lisa Beskow