Meny
Träning för Tjejmilen 2025
Level: CrossTraining-programmet
Träningsvecka 8 (av 20)
Denna vecka: 5 träningspass 26.18 km
Fäll ut alla
jun
9
måndagmån
0 km
85 min
Cross Training
Tid: 60 min
Allmän styrketräning
Tid: 15 min
Stretching
Tid: 10 min
jun
10
tisdagtis
8,16 km
10 min
Uppvärmning
Distans: 2 km
Koordinationslopp
Distans: 3x80 m
Intervaller lång
Distans: 2x4x500 m
Nedjogg
Distans: 2 km
Stretching
Tid: 5-10 min
jun
11
onsdagons
0 km
0 min
Vila
jun
12
torsdagtors
4 km
65 min
Distans lätt
Distans: 4 km
Cross Training
Tid: 60 min
Stretching
Tid: 5 min
jun
13
fredagfre
0 km
0 min
Vila
jun
14
lördaglör
9,02 km
10 min
Uppvärmning
Distans: 3 km
Löpskolning och löpstyrka
Distans: 1x20 m
Backlöpning lång backe
Distans: 3 km
Nedjogg
Distans: 3 km
Stretching
Tid: 5-10 min
jun
15
söndagsön
5 km
10 min
Distans lätt
Distans: 5 km
Stretching
Tid: 10 min

Beställ hela programmet

Du kan snabbt och enkelt fä tillgång till det kompletta programmet med Förstklassig träningsservice.
Köp betalversionen och få:

  • Detaljerade texter dag för dag
  • Tillgång till instruktionsvideor
  • Dagens träning på epost
CROSS
träning
Grundprogram
45-85 pass
300 km
3-6 h/vecka
10–25 km/vecka
Träningslogg
Instruktionsvideor
Mer info

CrossTraining-programmet

Ett kombinationsprogram där du får uppslag och struktur i löpträning som kombineras med dina egna "Cross Trainingpass".
Programmet kan även användas för dig som vill ha uppslag till två bra och utvecklande löp pass i veckan!
Kör du programmet i kombination med andra träningsformer väljer du själv vad du vill lägga in på programmets "crosstraningdagar". Det kan vara allt från jympa, spinning, dans, yoga till olika styrkepass.
Det finns oerhört många pass som kan bidra till en bra träningshelhet i din träning mot Tjejmilen.
Löpdelen i programmet har som mål, att i kombination med dina andra pass ge dig den träning som krävs för att klara Tjejmilen på 45-55 minuter. Siktar du inte riktigt lika snabbt kan du ändå följa programmet genom att anpassa farten och korta ner vissa pass.

Oavsett ditt tidsmål ska programmet förhoppningsvis ge dig inspiration till bra och varierad träning. Programmet förutsätter att du tränat lite löpning tidigare, och är uppbyggt på fyra till fem till träningspass i veckan totalt med dina crosstraningpass inräknat. Löpdelen består av 2-3 löppass per vecka. Gällande farten på löpningen ska den anpassas till din nivå och programmets rekommendation i farten utgår från tidsmålet 45-55 minuter på tjejmilen. Om träningsdagarna i programmet inte passar ditt veckoschema det går givetvis att byta dagar så att det passar dig. Förhoppningsvis kan programmet motivera dig till bra träning.

Coach Anders Szalkai önskar dig lycka till i din träning och hoppas att du kan hitta inspiration i programmet till bra träning som guidar dig till ditt mål i Tjejmilen 2025.

Funkar överallt

Träningstjänsten är alltid tillgänglig på trana.marathon.se. Funkar bra på:

  • Dator
  • Läsplatta
  • Smartphone

Instruktionsvideor i alla program

Med betalprogrammen ges tillgång till ett 30-tal olika instruktionsvideor som visar olika träningsformer. De olika träningsformerna finns även länkade direkt i träningsprogrammen. Videorna kan ses när du är inloggad - även på iPad, iPhone och annan smartphone.